نقد برنامه های مذهبی در گفت وگو با سیدجواد هاشمی

ما موجب می شویم مردم ماهواره تماشا كنند

ما موجب می شویم مردم ماهواره تماشا كنند عطر حرم: سال هاست در مناسبت های دینی مثل ماه رمضان، ایام محرم و... حجم زیادی از برنامه های مناسبتی در صداوسیما تولید و یا تكرار می شود؛ اما به راستی چند درصد از جوان های امروزی با سلیقه های به روز شده، بیننده ویژه برنامه هایی هستند كه هنوز در سطحی كیفی و ساختاری چند سال قبل خود مانده اند؟!


برای رسیدن به پاسخ این پرسش، سراغ سید جواد هاشمی ـ بازیگر سینما و تلویزیون ـ می رویم كه اتفاقا همواره حضور فعالی در فیلم ها و سریال های مذهبی داشته است.
هاشمی در گفت وگویی با ایسنا درباره ی راه های جذب و تعامل جوانان با برنامه های مذهبی چنین می گوید: متاسفانه در كشور ما سلایق مختلفی تصمیم گیرنده و جوابگو هستند؛ در صورتیكه اصل ماجرا چیز دیگری است. ما باید به سلایق جوان ها و نوجوان ها و سلایق امروز مردم دقت نماییم. توجه نكردن به این مساله موجب می شود كه بیننده های بهترین برنامه های مذهبی ما كم شوند؛ بر این اساس سلیقه جوان های سخت سلیقه امروز به مذهب باید در نظر گرفته شود.
هاشمی اضافه كرد: وقتی این اتفاق نمی افتد شاهد این هستیم كه در ایام عاشورا و تاسوعا كه روزهای عزیزی برای ما هستند و بیشتر از گذشته ما را به یاد امام حسین(ع) می اندازند و برای ما اهمیت بسیار دارند، متاسفم كه بگویم كه ما همان موقع موجب می شویم بعضی از مردم شبكه های ماهواره ای را تماشا كند.
او درباره ی تفاوت سلیقه جوان های روز گذشته و امروز اظهار می كند: سرمان را مثل كبك زیر برف نكنیم كه مردم برنامه ها را نگاه می كنند؛ این فكر را از سرمان بیرون نماییم. یك واقعیت بی چون و چرا وجود دارد كه ما از آن غافل هستیم؛ جوان های امروز ما تحلیلشان نسبت به جوان های روز گذشته متفاوت شده است. نگاه به امام حسین (ع)، روز گذشته چیز دیگری بوده است. نمی گویم هیئت ها پر نیست اما واقعاً این هیئت ها و مساجدی كه در این ایام پر می شود چقدر دلباخته نام حسین است؟ متاسفم كه به این ها توجه نمی شود!
هاشمی ادامه می دهد: پس ما باید آمادگی یك شكست غیرمنتظره را داشته باشیم. به هر حال من بعنوان یك مسلمان نگرانم اتفاق بدی در آینده رخ دهد كه نشود برایش كاری كرد. مساجد ما از جماعت خالی شده است. متاسفانه حتی بچه هایی كه به هیئت می آیند و عَشقه نام اباعبدالله آنها را به هیئت می كشاند هم شب ها تلویزیون خودمان را نگاه نمی كنند. باید برای آنها برنامه سازی نماییم.
او درباره استقبال مردم از ماهواره بجای تلویزیون می گوید: من سه سریال برای ایام عاشورا و تاسوعا ساختم اما آن زمان مردم اقبالشان به ماهواره ها نبود، حالا هست و مقصر این قضیه ما هستیم. ما و فیلمسازان كم كاری كردیم. احساس می كنم شرایط تغییر كرده است ولی ما تغییری نكرده ایم.
سید جواد هاشمی تاكید می كند: احساس می كنم كه برنامه سازی كم است و آنچه ایجاد می شود هم در شأن نام امام حسین(ع) نیست. با این وجود هنوز هم می شود فیلم هایی مثل «روز واقعه» ساخت كه باز هم ماندگار شود.
این كارگردان دلیل كاهش برنامه ها را این طور بیان می كند: یكی از دلیلهای نساختن فیلم و برنامه جدید، ماجرای هزینه های سنگین صداوسیماست. شبكه های فراوانی كه وجود دارد و حقوق كسانی كه در این شبكه ها كار می كنند باید پرداخت گردد. من فكر می كنم پس از آموزش و پرورش، هیچ نهادی به اندازه صداوسیما مجبور نباشد به كاركنانش حقوق بدهد.
منبع:

1398/06/18
13:01:21
5.0 / 5
4885
تگهای خبر: آموزش , امام , دین , عاشورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس