بیعت با امام زمان(عج) در روز شهادت امام عسكری(ع)

بیعت با امام زمان(عج) در روز شهادت امام عسكری(ع) به گزارش عطر حرم یك كارشناس مسائل دینی با بیان این كه همچون اقدامات امام حسن عسكری (ع) برای معرفی امام زمان (عج) پاسخ به سوالات شیعیان از راه عالمان دینی، جمع آوری احادیث در ارتباط با مساله غیبت و تحلیل و پردازش آنها بوده است، اظهار داشت: در روز شهادت امام حسن عسكری (ع) باید بیعتی با امام زمان (عج) به صورت نمادین و عملی داشته باشیم و این میثاق را جدی بگیریم و رفتار و منش ما در ابعاد مختلف زندگی باید بگونه ای باشد كه همواره در این حوزه ثابت قدم بمانیم.


حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نصوری در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه هر امامی برای شناخت امام پس از خود اقداماتی را انجام داده است كه از این طریق مردم با امام بعدی آشنا شده و از او پیروی كنند، اظهار نمود: امام حسن عسكری(ع) بنا به دلایلی كه در جامعه آن روز حاكم بود و خواست خداوند بر این بود كه امام زمان (عج) در غیبت به سر ببرند باید اقدامات ویژه بیشتری را انجام می دادند تا هم امام عصر (عج) را به مردم معرفی كنند و هم این كه جان امام زمان(عج) از خطرات مصون بماند.
وی افزود: بر همین مبنا امام حسن عسكری (ع) در این راستا چند اقدام مهم انجام دادند كه همچون آن اقدامات این بود كه امام عسكری(ع) شیعیان را برای دریافت سوالاتشان به علمای دینی ارجاع می دادند. شیعیان در اقصی نقاط عالم از زمان امام صادق(ع) از این روش استفاده می كردند اما در زمان امام حسن عسكری(ع) این مبادرت به صورت ویژه تری صورت می گرفت كه یكی از این عالمان علی ابن مهزیار اهوازی از فقها، محدثان و دانشمندان معروف شیعی بود كه سوالات شیعیان را پاسخ می دادند.
این كارشناس مسائل دینی تصریح كرد: یكی دیگر از مسائلی كه امام حسن عسكری(ع) به آن اهتمام داشتند این بود كه سوالات را از پس پرده جواب می دادند تا از این طریق مردم به نبود امام عادت كرده و بدانند كه امام در پس پرده غیبت هم می تواند پاسخگوی سوالات باشند. یكی دیگر از اقدامات حضرت این بود كه تمام احادیثی كه از زبان ائمه پیش از ایشان و حتی پیامبر(ص) درباره غیبت نقل شده بود جمع آوری كردند و به تحلیل و پردازش آنها پرداختند.
نصوری تصریح كرد: امام حسن عسكری (ع) برای حفظ جان شیعیان كه به علت اقدامات حكومتی جان آنها در خطر بود و در معرض صدمه های دینی هم قرار داشتند باید اقداماتی را انجام می دادند. با شهادت حضرت و فضای بحرانی سامرا امام زمان (عج) در غیبت به سر می بردند تا زمانی كه نماز را بر امام اقامه كردند و سوالاتی را پاسخ دادند كه فقط جانشین امام حسن عسكری (ع) می توانست به آنها پاسخ بدهد تا از این طریق امام به مردم ارائه شد. البته پیش از این هم امام حسن عسكری (ع) عمل مستحبی عقیقه را چندین بار انجام دادند و امام زمان (عج) را به اصحاب خاص كه همچون آنها احمدبن اسحاق قمی بود معرفی كردند.
وی تصریح كرد: امام زمان (عج) دو غیبت داشتند؛ یكی غیبت كبری و دیگری غیبت صغری است؛ كه در احادیث با این عنوان از این دو غیبت یاد نشده است اما چون غیبت اولیه حضرت كوتاه بود ما از آن بعنوان غیبت صغری یاد می نماییم و از غیبت دوم حضرت كه تابحال هم ادامه داشته است با عنوان غیبت كبری یاد می نماییم. در غیبت كبری حضرت چهار نایب خاص به نامهای «عثمان بن سعید، ابوجعفر محمد، ابوالقاسم حسین بن روح، ابوالحسن علی بن محمد سمری» داشتند و مأموریت آنها هدایت مردم و معرفی امام زمان(عج) بود. از سال ۳۲۹ هجری كه آخرین نایب امام زمان (عج) از دنیا رفتند ارتباط حضرت با مردم از راه نایبان حضرت هم قطع شد و ایشان بنا به خواست الهی و هر جا كه مصلحت باشد با مردم ارتباط می گیرند.
این كارشناس مسائل مهدویت اظهار داشت: در روز شهادت امام حسن عسكری(ع) ما باید به صورت نمادین و عملی با امام زمان (عج) عهد و پیمان ببندیم و میثاق با حضرت را جدی بگیریم و باید در زندگی خود بدانیم كه امام از ما چه انتظاری دارد. در مقابل شبهات و انحرافاتی كه ازسوی دشمنان مطرح می شود باید بایستیم. و همواره باید آماده شهادت در ركاب حضرت باشیم. انسان منتظر سابقه خویش را با معصیت خراب نمی كند و بینش و منش رفتارش را بگونه ای می كند كه با خواست امام زمان (عج) یكی باشد. باید در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... بگونه ای گام برداریم كه در راه امام زمان (عج) باشد.1398/08/16
19:29:17
5.0 / 5
4441
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس