كنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت

كنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت عطر حرم: كنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت همزمان با 30 شهریورماه روز جهانی صلح، به صورت مجازی در ایام 29 و 30 شهریور در تهران انجام می شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت همزمان با ۳۰ شهریورماه روز جهانی صلح، به صورت مجازی در ایام ۲۹ و ۳۰ شهریور در تهران انجام می شود. بدین منظور کنفرانس خبری با حضور داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، محسن پاک آئین دبیر علمی کنفرانس اجرا شد. در این کنفرانس خبری داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی اشاره نمود که کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت فرآیندی است که قریب به دو سال قبل شروع شد و مبتنی بر این ایده که بتوانیم به همراهی نخبگانی از ایران و جهان در حوزه صلح و عدالت به یکی از مهمترین آرمان های جامعه بشری پاسخ دهیم و سندی جهانی برای ارائه به مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز بین المللی مانند سازمان ملل و یونسکو ارائه دهیم. بدین منظور از ۲ سال پیش با برگزاری ۳ هم اندیشی و ۲ همایش با مشارکت مراکز علمی، فرهنگی و برخی سازمان ها و دستگاه های داخلی و بین المللی سعی کردیم دراین زمینه اتفاقات خوبی رقم بخورد و بحمدالله هم در داخل و هم در خارج این گفتمان بین مراکز علمی و نخبگی به خوبی شناخته شده است. خوشبختانه تابحال قریب به ۶۰ مقاله و دیدگاه از ایران و کشورهای مختلف به دبیرخانه کنفرانس رسیده است قرار بود این کنفرانس در شهریور ماه با حضور تعدادی از نخبگان بین المللی و ایرانی و برخی مسئولان بین المللی و ایرانی در تهران اجرا شود اما باتوجه به شرایط به وجود آمده ناشی از کرونا، این کنفرانس به شکل مجازی برگزار می گردد و پیش بینی شده است پس از عادی شدن شرایط بتوانیم با حضور مسئولین و نخبگان کنفرانس حضوری را برگزار نماییم. در این همایش مجازی تلاش شد بعضی از نخبگان و همراهان در سراسر دنیا که در همایش های قبلی هم مشارکت داشتند دیدگاه خودرا ارسال نمایند که خوشبختانه قریب به ۷۰ مقاله و دیدگاه ارسال شد که در این کنفرانس تعداد ۳۴ مورد را انتخاب و ارائه می نماییم. برنامه ریزی شده است که این کنفرانس در چارچوب چهار پنل در دو روز با مراسم افتتاحیه و اختتامیه اجرا شود امیدواریم این اقدام فصل تازه ای باشد برای کاری بزرگ تر در جهان چونکه امروزه گفتمان صلح بدون عدالت بشر را به سمت نابودی می برد و ما نیاز داریم برای سعادت بشر و صیانت از صلح و عدالت در دنیا اقداماتی متناسب انجام دهیم تا زمینه را برای هنجارسازی و نرم سازی های بین المللی فراهم سازد. حالا که عدالت خواهی به یک مطالبه اجتماعی تبدیل گشته است انتظار می رود سازمان ملل و جامعه نخبگی در دنیا به کمک ما بیایند. در ادامه پاک آئین دبیر علمی کنفرانس درباب محورها و اهداف آن به ایراد سخنرانی پرداخت و اشاره کرد: این کنفرانس در چهار محور به شرح زیر برنامه ریزی شد:
- مفهوم شناسی و مبانی نظری صلح و عدالت در اسلام با تاکید بر اندیشه های اسلامی و مقام معظم رهبری
- لطمه شناسی صلح و عدالت در جهان
- مطالعات موردی در حوزه صلح، عدالت و سلامت (کرونا و پسا کرونا)
- چگونگی پیاده سازی، نهاد سازی و رفتار سازی گفتمانی صلح عادلانه در جهان وی ادامه داد: یکی از خاصیت های این کنفرانس تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری است که بیانات مختلفی را درباب صلح و عدالت ارائه کردند قابل ذکر است معظم له صلح مبتنی بر عدالت را در دوران جنگ تحمیلی و در گفتگو با نمایندگان و سازمان های مختلف که ادعای صلح بین ایران و عراق داشتند را مطرح نمودند. از نظر ایشان تا زمانی که قسمتی از سرزمین ایران در اشغال رژیم بعث عراق قرار داشت، صلح بی معنا است. صلح زمانی پایدار می باشد که مبتنی بر عدالت باشد. پاک آئین اظهار نمود: یکی دیگر از خاصیت های این کنفرانس این است در شرایط کرونا که امکان حضور و کنار هم بودن میسر نبود سعی کردیم این اتفاق در فضای مجازی صورت بگیرد که با استقبال خوبی روبرو شد و بعد از بررسی کمیته علمی تعداد ۳۴ دیدگاه در چارچوب سخنرانی برگزیده شد که در چارچوب چهار پنل در دو روز یعنی روزهای شنبه ۲۹ شهریور و یکشنبه ۳۰ شهریور بوسیله فضای مجازی در ۴ شبکه اطلاع رسانی پخش و به اطلاع اندیشمندان، نخبگان و علاقه مندان این عرصه خواهد رسید. ایشان سپس سخنانش اشاره کرد: خوب است به استحضار برسانم که مقالاتی از کشورهای مختلف جهان همچون آمریکا، استرالیا، برزیل، کلمبیا، شیلی، اسپانیا، هندوستان، عراق، فلسطین، پاکستان، افغانستان، تونس، مصر و الجزایر به دبیرخانه کنفرانس رسید. همچنین، این کنفرانس باتوجه به شرایط کنونی و باتوجه به جریان صورت گرفته در منطقه موقعیت بسیار خوبی فراهم می آورد تا بتوانیم در روز جهانی صلح ضمن پاسداشت آرمان فلسطین، دیدگاه های اسلامی برای صلح نیز ارائه شود. امیدواریم با بهره بردن از تجربیات نخبگان و دیدگاه های عرضه شده بتوانیم شرایطی را فراهم سازیم تا از دستاوردهای این کنفرانس که سابقه ای دو ساله دارد، زیرساختی برای ارائه اندیشه اسلامی در این حوزه‌ی آماده شود و بنا داریم از مقالات و نظرات ارائه شده سندی برای ارائه به دستگاه های بین المللی تدوین و ارائه نمائیم. به گزارش دبیرخانه‌ی کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت، نخبگان، اندیشمندان، پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه‌ی مطالعاتی می توانند به یکی از روش های معرفی شده در ذیل، از مباحث و مطالب علمی این کنفرانس بهره مند شوند. همین طور می توانید نظرات خودرا در مورد مطالب ارائه شده در کنفرانس، بوسیله کانال و شبکه های مجازی مجمع و یا ارتباط با سایت مجمع جهانی صلح اسلامی به اطلاع مسئولان برگزاری کنفرانس برسانید. زمان برگزاری کنفرانس ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت: شنبه ۲۹ و یکشنبه ۳۰ شهریور است که از ساعت ۲۰ الی ۲۲: ۳۰ در لینک های پخش وبینار www.aparat.com/iwpeace/liv، www.aparat.com/itfarhangsara/live و www.rubika.ir/iwpeace پخش خواهد شد.


منبع:

1399/06/25
23:39:58
5.0 / 5
1855
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دستگاه , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس