حجت الاسلام احمد واعظی:

فرهنگ شهادت با به خدمت گرفتن هنر در اذهان و قلوب رسوخ می كند

فرهنگ شهادت با به خدمت گرفتن هنر در اذهان و قلوب رسوخ می كند به گزارش عطر حرم رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار داشت: فرهنگ شهادت با به خدمت گرفتن زبان هنر می تواند در اذهان و قلوب رسوخ كند.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای استان قم با اشاره به آمادگی این دفتر در همکاری با کنگره مذکور گفت: ظرفیت های مختلف دفتر تبلیغات اسلامی را سامان دهی خواهیم کرد که در ارتباط با برگزاری این کنگره خدماتی از طرف این دفتر صورت بگیرد.
وی به ظرفیت های مختلف دفتر تبلیغات اسلامی در امتداد برگزاری کنگره شهدای استان قم پرداخت و اظهار داشت: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ظرفیت های متنوع پژوهشی، رسانه ای، فضای مجازی، هنری و… دارد که ان شاءالله با برنامه ریزی مناسب، این مسأله را در ستادی که در دفتر تبلیغات اسلامی در رابطه کارهای فرهنگی استان قم داریم، دنبال خواهیم کرد.
تأکید بر لزوم انجام کار ماندگار در عرصه شهید و شهادت
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با تاکید بر لزوم انجام کار ماندگار در عرصه شهید و شهادت اشاره کرد: در ارتباط با شهدا و بسط فرهنگ شهادت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا مسأله کمیت مهم نیست، بلکه کار کیفی و ماندگار از اهمیت بیشتری برخوردارست.
وی بر لزوم الگو شدن این کنگره تاکید کرد و اضافه کرد: در دهه های گذشته کارهای گوناگون و متنوعی انجام شده است اما باید این کنگره را بهانه ای قرار دهیم تا کارهای ماندگاری صورت بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین واعظی با بیان این که ذائقه فرهنگی جامعه و مخاطب در حال تغییر است، گفت: با نسلی مواجه هستیم که به لحاظ صوری، نه امام راحل و نه جنگ را دیده است اما باتوجه به تراثی که از گذشتگان رسیده است، ارتباط ذهنی، قلبی و عاطفی گرفته می شود؛ اثر گذار این مباحث به هنری بر می گردد که دراین زمینه بکار گرفته و عرضه می شود.
نقش تأثیرگذار عرضه قوی معارف دینی در جذب مخاطب
وی به نقش مؤثر عرضه مناسب و قوی کارهای دینی پرداخت و اظهار داشت: در دنیای امروز عرضه قوی موجب می شود مسائلی که هیچ مبنا و اساسی ندارد، مخاطب و پیرو پیدا کند؛ امروز در دنیا حدود ۴۰۰۰ فرقه و معنویت های نوظهور وجود دارد که بوسیله عرضه قوی پیروان زیادی جمع کرده اند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که عرضه مبتنی بر تکرار و جذابیت است، اشاره کرد: در دنیا اهتمام می شود که هم یک محتوای جذابی به وجود آورده و هم آنرا تکرار و به شکل رسانه ای پمپاژ کنند.
شهدا تداوم بخش فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی هستند
وی با بیان این که شهدا اخلاص و ایثار را به منصه ظهور رساندند، اضافه کرد: شهدای ما یک واقعیت عینی و حقیقی هستند که اخلاص، ایثار، بندگی و ازخودگذشتگی را به منصه ظهور رسانده اند و تداوم بخش فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی بوده اند.
حجت الاسلام والمسلمین واعظی با اشاره به این که در مسأله تبیین فرهنگ شهادت باید از کمیت گرایی محض فاصله گرفت، گفت: در مسأله حقیقت شهادت، غنی هستیم اما باید این حقیقت عرضه غنی شود؛ برای این کار باید از کلیشه ها و کمیت گرایی محض فاصله بگیریم.
نقش هنر در اثرگذاری فرهنگ شهادت
وی با بیان این که فرهنگ شهادت با به خدمت گرفتن زبان هنر می تواند در اذهان و قلوب رسوخ کند، اظهار داشت: مجرای ارتباط گیری نسل جوان، بحث عواطف و احساسات است که حرکت در این راه باید بتواند برانگیختگی داشته باشد و آن رابطه عاطفی را برقرار کند و از منطق قوی برخوردار باشد.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ضمن اعلام آمادگی این دفتر در برگزاری کنگره شهدای استان قم اشاره کرد: انجام کار برای شهدا، لیاقت و قابلیت می خواهد و امیدواریم که بتوانیم این لیاقت را داشته باشیم و دراین زمینه سهیم باشیم.
در ابتدای این دیدار، احمد حاجی زاده «دبیر کنگره شهدای استان قم» به مباحثی همچون تولید و انتشار محتوا با رویکرد شهید و شهادت در مجلات کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی، تولید ویژه نامه کنگره شهدا درباب مادران و همسران شهدا در نشریه «پیام زن»، اختصاص کارگاه آموزشی هنرهای تجسمی در دفتر به این کنگره و پیوند گروه های تبلیغی فضای مجازی دفتر با رویکرد شهدا با قرارگاه مجازی کنگره مذکور اشاره نمود.


منبع:

1399/06/27
00:53:30
5.0 / 5
1585
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس