گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب در جبهة العمل الاسلامی

امام خمینی(ره)، ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشید

امام خمینی(ره)، ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشید عطر حرم: به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جبهة العمل الاسلامی لبنان وبیناری را با سخنرانی رایزن فرهنگی ایران و حضور تعدادی از شخصیت های مذهبی و سیاسی، با عنوان ˮ انقلاب اسلامی ایران چهل و دو سال در راه وحدت و آزادی فلسطینˮ برگزار کرد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، عباس خامه یار با تبریک ایام دهه فجر و تشکر از جبهة العمل الاسلامی و خصوصاً هماهنگ کننده آن شیخ زهیر جعید جهت تنظیم و برگزاری این مراسم، اظهار داشت: انتخاب عنوان این وبینار نشان دهنده هوش بسیاربالای برگزار کنندگان آنست، چونکه وحدت اسلامی موجب آزادی فلسطین بوده و فلسطین خود محور وحدت امت اسلامی است و نمی توان این دو را از یکدیگر تفکیک کرد.
وی ادامه داد: راهبرد امام خمینی از همان شروع نهضت ۱۵ خرداد، وحدت و مسئله آزادی فلسطین بود. ایشان از همان زمان که سخنرانی خودرا بر ضد استبداد و دیکتاتوری استعمار ایراد کردند، ۱۸ بار نام رژیم صهیونیستی را بر زبان جاری کردند و استبداد و وابستگی به غرب را با این رژیم گره زدند.
رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه اظهار داشت: امام خمینی(ره) از شروع نهضت تا آخر عمر شریف خود، هیچگاه سخنی خارج از محور وحدت بر زبان جاری نکردند. ایشان وحدت را تنها در قالب نخبگان مطرح نکرده بلکه وحدت امت اسلام و تمام مسلمانان را مد نظر داشتند. انتخاب هوشمندانه هفته وحدت، مانع خیلی از توطئه های تفرقه انگیز دشمنان از همان شروع انقلاب شد. همین طور امام خمینی با برگزاری نماز جمعه در تمام شهرهای کشورمان یکی دیگر از مصادیق وحدت را عملی ساختند و نکته بعد این که حقوق اهل سنت در زمان تدوین قانون اساسی از همان شروع پیروزی مورد توجه قرار گرفت و در تمام شوراها و مجالس مختلف شامل شورای اسلامی، خبرگان رهبری و... حضور اعضایی از اهل سنت به صورت قانون درآمد و این در حالیست که دوران قبل از انقلاب هیچ توجهی به این گروه از جامعه به رغم تبلیغاتی که می شد، وجود نداشت.
وی همین طور اظهار داشت: فتاوای امام خمینی و دیگر مراجع عظام درباب وحدت و نیز حرمت اهانت به بزرگان اهل سنت و نیز ضرورت اقتدا به ائمه جماعات در حرمین شریفین در موسم حج از فتاوای بسیار مهم در این راستا به شمار می روند که از همان شروع پیروزی انقلاب اسلامی شاهد آن بوده ایم.
خامه یار سپس به جمله معروف نویسنده مصری"فهمی هویدی" اشاره کرده و اظهار داشت: این اندیشمند مصری در کتاب مشهور خود، "ایران من الداخل"(ایران از درون) این امر را انقلابی در روابط میان شیعه و اهل تسنن معرفی می کند. باید گفت تمام این اقدام ها به رغم هزینه هایی بود که رژیم صدام به نویسندگان مزدور عرب می پرداخت تا چهره امام و جمهوری اسلامی ایران را در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی مخدوش جلوه دهد.
وی سپس بیان داشت: رهبر معظم انقلاب نیز از همان دورانی که امام جمعه تهران بودند در خطبه های عربی خود و در دوران ریاست جمهوری بر مسئله وحدت تاکید داشتند و از تمام جریان ها می خواستند تا در راه تقریب و وحدت گام بردارند.
رایزن فرهنگی کشورمان سپس به روند مقاومت از همان شروع تأسیس اشاره نمود و به مسئله تعیین روز قدس بعنوان نقطه تبلور این وحدت پرداخت و اظهار داشت: مسئله فلسطین از همان شروع انقلاب جزو با اهمیت ترین مسئله انقلاب ما به شمار می رفته و امام خمینی اولین مرجعی بود که مجوز هزینه کردن وجوهات شرعیه را به فلسطینی ها را داده است. همین طور درباب موضع روشن و صریح جمهوری اسلامی ایران در دفاع و پشتیبانی از مقاومت فلسطین باید گفت چه در عمل که با تحویل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به فلسطین و یاسر عرفات تجلی پیدا کرد و چه در مجامع و نهادهای بین المللی با اتخاذ موضع صریح، این امر نمود پیدا کرد و چه در داخل با قانونی کردن آن در هشت بند در قانون اساسی، گام های مهمی در پشتیبانی از فلسطین برداشت.
وی سپس به سخنان صریح دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت "شیخ ماهر حمود" اشاره نمود که اظهار داشت: آن میزانی که ایران تا حالا برای مسئله فلسطین هزینه کرده بیش از مجموع کل میزانی است که برای مؤسسات شیعی هزینه شده است. و این امر را نشانه گام های عملی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از فلسطین و قدرت اسلام معرفی نمود.
سپس تعدادی از علمای شیعه و سنی در ارتباط با مطالب رایزن فرهنگی نکاتی را مطرح نمودند. حجت الاسلام و المسلمین حسین غبریس، مسئول روابط عمومی تجمع علمای مسلمین، با تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان که با سخنان خود خیلی از اشکالات وارده را تبیین کرد، به موفقیت های کشورمان اشاره نمود و اظهار داشت: ما شاهد موفقیت ها و پیشرفت های پی در پی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف هستیم که سبب تقویت این انقلاب شده است.
او در آخر اظهار داشت: ما این وحدت بدست آمده را هر لحظه در تجمع علمای مسلمین و در زندگی شخصی خود و چه در جامعه احساس می نماییم و در عمل، این وحدت، ما را به یک خانواده بزرگ تبدیل نموده است.
شیخ ماهر مزهر، مسئول روابط خارجی تجمع علمای مسلمین- نیز در بیانات خود اظهار داشت: انقلابی که توانست رژیم صهیونیستی را از ایران خارج کند، انقلابی فرا ایرانی است، پس به تمام ملت های اسلامی، عربی و آزادگان جهان این سالگرد را تبریک می گوییم و باید بگویم تمام همگرایی هایی که در جهان اسلام تا حالا به دست آمده از برکات این انقلاب است.
او در آخر گفت: اشغالگری رژیم صهیونیستی به سبب وجود تفرقه میان گروههای مختلف بوده و انقلاب اسلامی توانست با ایجاد وحدت میان طرف های مختلف و تأسیس مقاومت، این رژیم را از کشورمان لبنان خارج کند.
سپس شیخ غازی حنینه- از علمای بنام اهل سنت وعضو شورای مرکزی جبهة العمل الاسلامی- وحدت اسلامی که از طرف امام خمینی عنوان شد را نمونه عملی وحدت در جهان اسلام معرفی نمود و اظهار داشت: امام خمینی از جایگاه مرجعیت علمی و فقهی و با اشراف کامل بر فقه اسلامی شیعی و سنی میان دو دیدگاه را جمع کرد و با آینده نگری و دید عمیق خود با وجود تمام اختلافات موجود میان هر دو مذهب، مانعی برای ایجاد وحدت نمی دید. جمهوری اسلامی بعنوان محور اصلی مقاومت در جهان اسلام بشمار می رود و توانسته تمام معادلات منطقه را بر هم بزند.
شیخ بلال سعید شعبان، دبیر کل جنبش "التوحید" و فرزند عالم بزرگ اهل سنت طرابلس، مرحوم شیخ سعید شعبان، با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که الهام بخش تمام ملت های مظلوم بود، اظهار داشت: جنگ های بسیاری شامل نظامی و اقتصادی مقابل جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، اما در نهایت موجب شد تا ایران با تاکید بر توان داخلی خود تبدیل به یک کشور صنعتی شود.
ایشان سپس اضافه کرد: الان نیز با ایجاد تفرقه و شعله ور کردن فتنه های مذهبی در خصوص این که انقلاب اسلامی، انقلابی عقیدتی و مذهبی بوده، قصد دارند تا چهره ایران را در اذهان ملت های مسلمان مخدوش جلوه دهند. پس پیشنهاد می کنم با برقراری روابط مستحکم با کشورهایی که در محور آمریکا قرار ندارند، در این جنگ نیز پیروز میدان باشید.
شیخ بلال شعبان در آخر اظهار داشت: ما الان نیازمند وحدت اقتصادی میان کشورهای محور مقاومت هستیم تا بتوانیم خود و کشورهای دیگر را از زیر چتر نیاز به آمریکا خارج نماییم.
شیخ عمر الایوبی، عضو تجمع علمای مسلمین، نیز در سخنان خود ضمن تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان، اظهار داشت: امام خمینی آرزوی خیلی از علمای مجاهدی مانند سید جمال الدین اسدآبادی، شیخ محمد عبده، حسن البنا، شهید سید قطب، ابو الاعلی المودودی، شهید نواب صفوی و دیگر علمایی که خواهان وحدت بودند را با پیروزی انقلاب اسلامی محقق ساخت.
وی ادامه داد: شعارهایی که امام خمینی سر داد، ریشه قرآنی داشته و برمبنای نظر شخصی نبوده است. ایشان انقلاب اسلامی ایران را انقلاب تمام مسلمانان جهان معرفی نمود. امام خمینی توانست ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشد و اسلام را در بالاترین سطح سیاسی در جهان بیان کرد.
شیخ عمر الایوبی در آخر اظهار داشت: آنهایی که با ایران دشمنی می کنند اگر با انصاف به شعارهای آن می نگریستند، حقیقت این انقلاب را در می یافتند و در کنار این انقلاب می ایستادند و خون خودرا در راه آن نثار می کردند. چونکه ایران عزت و کرامت مسلمانان وبه ویژه ملت فلسطین را بازگرداند.
محمد هشام- نایب رییس اتحادیه علمای بلاد شام از اردن- به مسئله وحدت و نیاز امروز جهان اسلام به وحدت اشاره نمود و اظهار داشت: مشکل ما این است که چگونه امت عرب به وحدت برسند تا در نتیجه به وحدت اسلامی برسیم. آمریکا مانع بزرگ ایجاد وحدت میان کشورهای عربی است و ما در مقابل استبداد جهانی آمریکا و اسرائیل در منطقه قرار داریم و راهر جز وحدت اسلامی برای مقابله با آنها نداریم.
خضر نبها- استاد فلسفه دانشگاه لبنان - نیز با مطرح نمودن پرسشی، خواهان رویکرد جدید باتوجه به سازش برخی حکام عرب با رژیم صهیونیستی شد.
شیخ زهیر جعید- هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی- هم با اشاره به سابقه آشنایی خود با خامه یار و تشکر از حضور او اظهار داشت: ایشان را از گذشته می شناسم. او مجاهدی فی سبیل الله و یکی از شاگردان شایسته مکتب امام خمینی و امام خامنه ای است.
وی خطاب به او و در ادامه اظهار داشت: ما الان شاهد آن هستیم، کسانی برای مخدوش جلوه دادن چهره حمهوری اسلامی ایران تلاش می کنند. برخی شیطنت می کنند تا نشان دهند انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مذهبی بوده تا از این طریق بهره برداری سیاسی کنند و باید بگویم ایران از همان شروع دست همکاری خودرا به سمت تمام مسلمانان دراز کرد و امام خمینی، انقلاب را، انقلاب تمام مستضعفان اعلام نمود و شعار نه سنی، نه شیعی، جمهوری اسلامی را سر داد. اما برخی که زیر چتر آمریکا فعالیت می نمایند، دست به دشمنی با ایران زدند و جنگ هشت ساله را بر این کشور تحمیل کردند.
هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی اشاره کرد: یکی از ثمرات امام خمینی، تجمع علمای مسلمین در لبنان است که افتخار عضویت در آنرا دارم و ما نه فقط الان سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی میداریم بلکه در روزهای سالگرد گرامی داشت فرماندهان شهید مقاومت (سید عباس موسوی، شیخ راغب حرب و عماد مغنیه) قرار داریم و نیز سالگرد آزاد سازی صیدا و روستاهای جنوبی آن توسط نیروهای"الفجر" که شاخه نظامی جبهة العمل الاسلامی است، در چنین روزهایی صورت گرفت و درود می فرستیم به ارواح تمام شهدای مقاومت و برای جانبازان آرزوی سلامتی داریم.
شیخ زهیر جعید سپس به معرفی جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک پروژه عمومی که همه طرفها را مورد توجه قرار داد، پرداخت و اظهار داشت: ایران وحدت همه مسلمانان را شامل می شود و ما از سال ۱۹۸۲م در لبنان شاهد تأسیس نیروهای مقاومت، الفجر، حزب الله، حرکة التوحید و تجمع علمای مسلمین هستیم و من خودرا خدمتگزار تجمع علما، مقاومت اسلامی و حرکة التوحید می دانم که توسط علمای بزرگی مانند علامه سید محمد حسین فضل الله، شیخ ماهر حمود، شیخ احمد الزین، شیخ راغب حرب و شیخ محرّم العارفی تأسیس شده اند و یادی کنم از شیخ عبدالناصر جبری که در تأسیس تجمع علما و جبهة العمل الاسلامی شریک ما بود.
ایشان سپس به طرح صهیوآمریکایی با اشغال عراق و با هدف ایجاد فتنه مذهبی اشاره نمود و اظهار داشت: آنها قصد داشتند تا با ایجاد فتنه میان شیعه و سنی وحدت مسلمانان منطقه را از بین ببرند و این منطقه را به جنگ خانمان سوز بکشانند اما با تلاش و جهاد علمای ما به شکست کشانده شد.
هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی لبنان اظهار داشت: با تأسیس جبهة العمل الاسلامی توسط دکتر فتحی یکن و همکاران ایشان مانع ایجاد فتنه مذهبی شدند و نماز وحدت میان شیعه و سنی یکی از همین موارد بود که توسط فتحی یکن و با ستاندن مجوز توسط سید حسن نصرالله در خصوص جایز بودن نماز به امامت فتحی یکن انجام شد.
وی همین طور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه در جهت وحدت امت تلاش نموده و در این راه گام برداشته است. اما کسانی که زیر چتر آمریکا قرار دارند در حال متهم کردن جمهوری اسلامی ایران هستند.
شیخ زهیر جعید درباب مسئله فلسطین اظهار داشت: تأیید اسماعیل هنیه و دکتر زیاد نخاله درباب حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسئله فلسطین این را به ما می فهماند که ایران در پشتیبانی از ملت فلسطین و گروههای مقاومت فلسطینی از هرگونه کمکی دریغ نکرده است.
او در آخر اظهار داشت: باید ببینیم ایران در پشتیبانی از کشورهای همسایه چگونه رفتار می کند آن هم در زمانی که کشورهای مدعی هیچ کمکی به هم نوع خود نمی کنند و بر عکس رفتارهایی طایفه ای از خود نشان می دهند، در صورتیکه جمهوری اسلامی ایران همیشه وحدت گرا بوده و شهدایی را در راه دفاع از امت اسلام تقدیم کرده که با اهمیت ترین آنها حاج قاسم سلیمانی است. او تمام تلاش خودرا در راه آزادسازی فلسطین انجام داد و باید بگویم ما تا آخر در راه مقاومت و وحدت باقی خواهیم ماند و با خون خود از آن دفاع خواهیم کرد چونکه یک امت واحده هستیم و در یک مسیر حرکت می نماییم و این نیز به برکت جمهوری اسلامی ایران و خون شهدای تمام گروههای مقاومت به دست آمده است. پیروزی فرا می رسد و در بیت المقدس آزاده شده، ان شاء الله نماز خواهیم خواند.
این جلسه در فضای مجازی از چندین کانال بطور مستقیم و زنده پخش گردید.1399/12/03
12:10:33
0.0 / 5
1002
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس