تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)؛

معرفی سیره اهل بیت(ع) در گره گشایی از مردم محور فعالیتهای دهه كرامت باشد

معرفی سیره اهل بیت(ع) در گره گشایی از مردم محور فعالیتهای دهه كرامت باشد به گزارش عطر حرم آیت الله سعیدی، ضمن اشاره به اهمیت فعالیت در عرصه ترویج فرهنگ و سبک زندگی ائمه اطهار(ع) در جامعه، اظهار نمود: معرفی سیره اهل بیت(ع) در گره گشایی از مردم محور فعالیتهای دهه کرامت باشد.


به گزارش عطر حرم به نقل از کمیته ارتباطات و فضای مجازی دهه کرامت: امروز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) میزبان ۳۲ نهاد و دستگاه عضو در ستاد بزرگداشت دهه کرامت در بستر فضای مجازی بود.
آیت الله «سید محمد سعیدی» در این جلسه مجازی طی سخنانی ضمن اشاره به واقعه غدیر خم و انتخاب حضرت امیر (ع) بعنوان نخستین امام شیعیان، اظهار نمود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) هم پیش از خاکسپاری امام خمینی (ره) بعنوان ولی فقیه عرضه شدند و انتخاب امام خامنه ای بعنوان ولی فقیه باعث شد که کشور، منطقه و جهان تحت تأثیر مدیریت عالی ایشان قرار بگیرند، خیلی از نظریه پردازان امروز به پیشگویی های معظم له توجه دارند، پیشگویی های ایشان همواره بعنوان یک پدیده خاص و قابل توجه قرار گرفته است.
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه بحث مقاومت مردم فلسطین، از بین رفتن داعش و نابودی صدام همچون پیشگویی های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده است، خاطرنشان کرد: همه این موارد در پرتو عنایات خداوند، حضرت ولیعصر(عج) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده است که باید ما باید این نعمت را شکر نماییم.
ایشان در ادامه اضافه کرد: شهادت امام صادق(ع)، ولادت حضرت معصومه(س)، ولادت امام رضا(ع) مصادف با ایام دهه کرامت بوده و انتخاب شعار «خدمت کریمانه؛ گره گشایی به رسم اهل بیت(ع)» شعار محتوایی و مناسبی برای این ایام است، اهل بیت(ع) در عمر با برکت خود همواره گره گشای مسلمانان و حتی پیروان سایر مذاهب بودند.
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) اضافه کرد: امام علی(ع) در بخشی از نامه خود به مالک اشتر می نویسد: « مردم دو دسته اند، دسته ای برادر دینی تو، و دسته دیگر همانند تو در آفرینش می باشند»؛ این نشان داده است که نگاه اسلام فراتر از فرقه ها و مکاتب است.
وی افزود: ائمه اطهار(ع) در امور کلان و خرد نسبت به مسایل اجتماعی و سیاسی و فقهی گره گشا بودند ازاین رو سال جاری در این ایام و با عنایت به انتخاب شعار دهه باید از این خصوصیت ائمه(ع) با مردم سخن بگوییم.
آیت الله سعیدی همینطور ضمن اشاره به همزمانی انتخابات ریاست جمهوری با دهه کرامت اظهار داشت: این انتخابات باید گره گشای کار مردم باشد و شخص منتخب به مردم خدمت کریمانه داشته باشد، شرکت حداکثری در انتخابات اهمیت دارد.
وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه دهه کرامت درس بزرگ پشتیبانی از قشر محروم در چارچوب مواسات و کمک مومنانه را به همراه دارد، اضافه کرد: مردم باید بدانند هرجا پرچم اهل بیت(ع) بلند می شود گروه گشایی از جانب این ولی نعمتان صورت می گیرد؛ ازاین رو دهه کرامت باید همراه با خدمات و گره گشایی کریمانه و به نام خاندان گره بخورد تا مردم بیشتر از پیش این مسئله را درک کنند.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) خاطرنشان کرد: همینطور خدمات مومنانه، ایجاد اشتغال جوانان و تهیه جهیزیه همچون فعالیتهایی به حساب می آید که لزوم دارد در این ایام مورد توجه قرار گیرد؛ باید دهه کرامت را با عمل و خدمت خود با یاد خاندان (ع) گرامی بداریم و تلاش نماییم که برنامه های این ایام از بُعد مردمی بودن خارج نشود.
در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» طی سخنانی اظهار نمود: سال جاری به علت کرونا امکان برگزاری نشست های حضوری را نداشتیم و امیدوارم با برطرف شدن این ویروس بتوانیم سال آینده به صورت حضوری مجموعه نشست ها را برگزار نماییم.
رئیس ستاد فهما ضمن اشاره به همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و دهه کرامت اضافه کرد: انتخاب اصلح بحث مهمی است، کار اصلی دهه کرامت با آستان های مقدس است و سازمان ها و نهادها در این حوزه یاری رسان آستان ها هستند؛ به بیان دیگر همه مردم ایران به علت ارادت خاصی که به حضرات معصومین(ع) دارند در این حوزه وارد شده و هرکسی به نوبه خودش فعالیت می کند.
وی با تکیه بر حضور و هم افزایی بیشتر با شوراهای هماهنگی کشور به منظور هرچه باشکوه تر برگزار شدن دهه کرامت اظهار داشت: باید از ظرفیت این مجموعه ها استفاده گردد.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در ادامه نسبت به فعالیت ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان قم در دهه کرامت تصریح کرد و اضافه کرد: ستاد فهما این استان در روزهای دهه کرامت باید برنامه های ویژه تری را در سطح کلان و کشوری داشته باشد.
رئیس ستاد فهما اضافه کرد: مسئله مهم دیگر رعایت پروتکلهای بهداشتی در این ایام است، جان مومن اهمیت دارد ازاین رو در برگزاری معدود نشست های حضوری این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی اظهار داشت: همینطور تمرکز برنامه ها در سطح فضای مجازی و تولید کلیپ، نماهنگ، اینفوگرافی همچون اقداماتی است که می تواند در معرفی سیره حضرات معصومین در سطح فضای مجازی موثر باشد.
ایشان در ادامه عرصه بین الملل را همچون محورهای مورد توجه در بزرگداشت دهه کرامت دانست و اضافه کرد: لزوم دارد در این ایام در چارچوب وبینار از دیدگاه ها و نظرات اندیشمندان شیعه و اهل سنت بهره مند شویم.
در بخش دیگری از این نشست، «مرتضی طاهریان» با اشاره به اینکه یکی از شاخصه های اهل مسجد و هیات آن است که هر تهدیدی را تبدیل به فرصت می کنند، اظهار نمود: در جریان شیوع کرونا در حالیکه به علت رعایت پروتکلهای بهداشتی مساجد تعطیل و خیلی از فعالیت ها با محدودیت مواجه گردید اما بچه های مسجد و آنان که علاقمند به مکتب اهل بیت(ع) بودند آغاز یک جریان مهم بود.
معاون ساماندهی و شبکه سازی ستاد فهما اظهار داشت: ما بچه های مسجدی اصطلاحی داریم بر این مبنا که مسجد تعطیل بردار نیست، با توجه به این مسئله بچه های مسجد در عرصه خدمت به مردم در روزهای انتشار کرونا جانانه به میدان آمده و در چارچوب ضدعفونی معابر و اماکن عمومی، کمک های مومنانه و توزیع بسته های معیشتی پیش قراول شدند.
وی ادامه داد: در جریان برگزاری دهه کرامت هم این مسئله وجود داشت و همه به میدان آمدند، هرچند که خیلی از مجامع و اجتماعات محدود شد اما دهه کرامت سال قبل اتفاقاتی افتاد که تا هم اکنون شاهدش نبودیم، همچون حضور پررنگ تر در حوزه بین الملل، تولید محتواهای مختلف و انتشار آن در شبکه های اجتماعی که منشا اثر شد.
طاهریان خاطرنشان کرد: اما سال جاری در مبحث دهه کرامت خیلی از نهادها فعالیتهای گوناگونی داشتند و به معنای واقعی کلمه کرونا برای آنها یک مانع نبود که کارها با کاهش مواجه شود بلکه خدمت در این ایام بیشتر از هر زمان دیگری بروز و ظهور یافت.
همینطور در ادامه حجت الاسلام والمسلمین «مهدی احمدی» طی سخنانی اظهار نمود: امروز شاهد نقش آفرینی دستگاه ها و نهادهای مختلف و مردم در بزرگداشت دهه کرامت هستیم؛ البته با عنایت به این که اعتاب مقدسه بخصوص آستان مطهر امام رضا(ع) محور فعالیتهای این ایام هستند در نتیجه خیلی از فعالیت ها در این حوزه ظهور و بروز دارند.
معاون فرهنگی و معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در ادامه به ارائه گزارشی از فعالیتهای کمیته محتوایی ستاد بزرگداشت دهه کرامت پرداخت و اظهار داشت: خدمت کریمانه؛ گره گشایی به رسم اهل بیت(ع)، بعنوان شعار دهه کرامت سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شد و شعاری مناسبی با عنایت به شرایط انتشار کرونا و مشکلات ناشی از آن بود؛ همینطور پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری که در واقع این شعار همه این موارد را پوشش داد.
حجت الاسلام و المسلمین احمدی اضافه کرد: بطور قطع انتخاب یک دولت انقلابی گره گشا خواهد بود، بحث ولایت مداری و هم عهدی با ولایت و توجه به سفارش های مقام عظمای ولایت باید در این ایام به شکل خاص تری مورد توجه ویژه باشد.
وی ادامه داد: سال جاری کمیته محتوایی ستاد بزرگداشت دهه کرامت همچون سال قبل جشن «فدای دخترم» را برگرفته از الگوی امام کاظم(ع) نسبت به دخترشان حضرت معصومه(س) برگزار می نماید، سال قبل از این برنامه استقبال فراوانی در روزهای دهه کرامت شد؛ البته با عنایت به فضای انتخاباتی تمرکز برگزاری این جشن در روز ولادت کریمه اهل بیت(ع) خواهد بود.
معاون فرهنگی و معارف قرآن و عترت آستان مقدس حضرت معصومه(س) افزود: همچون برنامه های آستان توجه به شعارهایی است که برای روزهای دهه کرامت در نظر گرفته شده بگونه ای که سعی کردیم که فقط در حد یک شعار نباشد، در این راستا به صورت روزانه کلیپ هایی ویژه مسابقه «حدیث کرامت» تهیه شده است تا با مشارکت نهادهای عضو در ستاد بزرگداشت دهه کرامت در جهت تبیین شعار سال استفاده شود؛ ضمن این که از خصوصیت های مسابقه مذکور اختصار و در عین حال برخورداری از جذابیت صوتی و تصویری است.
او همینطور راه اندازی کاروان شادی به منظور تغییر حال و هوای کشور را از دیگر برنامه های کمیته محتوایی عنوان نمود و اضافه کرد: ۲۰۰ اجرا در کل کشور خواهیم داشت، همینطور مراسم روز ولادت حضرت معصومه(س) که آغاز جشن های دهه کرامت است در حرم مطهر آن حضرت با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مروی برگزار می گردد.

منبع:

1400/03/12
22:49:00
5.0 / 5
594
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس