جهت بررسی بیشتر و با تصویب مجلس

روش اجرای قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر به قوه قضاییه ارجاع شد

روش اجرای قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر به قوه قضاییه ارجاع شد عطر حرم: گزارش كمیسیون فرهنگی درباره روش اجرای قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر به قوه قضاییه ارجاع شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز شنبه مجلس شورای اسلامی، گزارش كمیسیون فرهنگی درباب اجرای قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر توسط آزادی خواه سخنگوی این كمیسیون به دنبال تقاضای ۴۴ نماینده مجلس شورای اسلامی برای اعمال ماده ۲۳۴ بخشنامه داخلی قرائت شد.
این گزارش در سه بخش مستندات قانونی، طرح مساله و جمع بندی تهیه شده است كه پس از قرائت آن نمایندگان با ۱۷۱ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی موافقت كردند كه این گزارش به قوه قضاییه ارجاع شود.
متن این گزارش به شرح زیر است:
بخش اول مستندات قانونی:
۱_ قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر مصوب ۱۳۹۴.۱.۲۳
۲_ دستورالعمل اجرایی قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر مصوب ۱۳۹۴.۹.۸ و ۱۳۹۴.۹.۲۲ و ابلاغی ۱۳۹۴.۹.۲۸ (منظور از قانون در این گزارش قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر مصوب ۱۳۹۴.۱.۲۳ و منظور از ستاد در این گزارش ستاد امر به معروف و نهی از منكر است).
بخش دوم:
طرح مسأله:
در تاریخ ۲۲/ ۹/ ۱۳۹۶ تعداد ۴۴ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی درخواستی، تقاضای اعمال ماده ۲۳۶ بخشنامه داخلی، درباب عدم اجرای قانون «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر» را تقدیم هیأت رئیسه كردند و بعد از آن مطابق بخشنامه، در تاریخ ۲۶/ ۹/ ۱۳۹۶ این درخواست، جهت بررسی، به كمیسیون فرهنگی ارجاع شد. كمیسیون، با استخراج احكام قانون و تقسیم بندی آنها برمبنای دستگاه مجری، احكام را به نهادها، سازمانها و دستگاههای ذی ربط ارسال و روش اجرای آنها را استعلام نمود.
پس از دریافت پاسخ ها، ارزیابی كارشناسی برای تك تك مواد قانون صورت پذیرفت و كارشناسان، اجرای حكم قانونی، عدم اجرا با اجرای ناقص آنرا تعیین كردند.
از مجموع ۵۱ حكم استخراج شده از مواد این قانون، ۲۳ حكم جنبه اجرائی داشته است. این تعداد از احكام در رابطه با ۱۷ شخصیت حقوقی عضو ستاد»، مذكور در ماده ۱۹ «قانون» (اعم از نهادها، دستگاههای اجرائی یا اشخاص حقوقی) و ۷ دستگاه غیر عضو در رابطه با «قانون» است.
بخش سوم
جمع بندی كمیسیون فرهنگی اعلام می كند:
۱. طبق گزارش ستاد امر به معروف و نهی از منكر (پیرو سوژه حكم ماده ۲۱ قانون و تعیین این ستاد بعنوان مرجع دریافت گزارش های دستگاه های در رابطه با قانون) و گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، تبصره متناظر تبصره ماده ۹ قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منكر، در قانون بودجه سالیانه كشور درج نشده و ردیف درآمدی برای آن پیش بینی نشده است. پس «سازمان برنامه و بودجه»، تكلیف خودرا اجرا نكرده است.
۲. مستند به گزارش های «ستاد»، سازمان صدا و سیما، تكلیف مذكور در ماده ۱۰ قانون را ناقص انجام داده است. همین طور از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان بسیج مستضعفین گزارشی درباب این حكم قانونی دریافت نشده است.
۳. وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به تكلیف خود در خصوص آگاه سازی اتباع خارجی نسبت به قوانین و مقررات و رعایت شؤون اسلامی (مذكور در ماده ۱۲ قانون)، عمل نكرده اند.
۴. سازمان امور اداری و استخدامی كشور مطابق ماده ۲ دستورالعمل اجرائی قانون موظف به تصویب ساختار سازمانی و تشكیلات تفصیلی لازم بوده است؛ لكن مستند به گزارش «ستاد»، با وجود تهیه ساختار و تأیید آن توسط رئیس ستاد»، این سازمان تاكنون به وظیفه قانونی خود عمل نكرده و این مقرره قانونی اجرا نشده است.
۵. ستاد امر به معروف و نهی از منكر در ماده ۱۶ «قانون» مكلف بوده است كه گزارش عملكرد خودرا سالیانه به مقام معظم رهبری و قوای سه گانه ارسال نماید. این حكم قانون، ناقص اجرا شده است و ستاد به تكلیف خود بطور سالیانه عمل نكرده است. همین طور «ستاد» در ماده ۲۲ قانون، مكلف بوده است در هفته احیای امر به معروف و نهی از منكر گزارش عملكرد خودرا به كمیسیون فرهنگی مجلس ارسال نماید. این حكم نیز انجام نشده است. برای سوژه تبصره ۲ ماده ۱۷ نیز گزارشی از روش اجرای این حكم از طرف ستاد دریافت نشد.
۶. درباب حكم ماده ۱۷ قانون، گزارشی از طرف سازمان بسیج مستضعفین دریافت نشد.
۷. مستند به گزارش های «ستاد»، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان برنامه و بودجه كشور سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق)، حوزه های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما، قوه قضائیه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیروی انتظامی، بعنوان دستگاههای اجرائی سوژه قانون، گزارش فعالیت خود سوژه حكم ماده ۲۱ قانون را به «ستاد»، نمایش نكرده اند و تكلیف قانونی خودرا انجام نداده اند.
بدین ترتیب با بررسی گزارش های دریافتی، مشخص می شود دستگاه های مذكور در این ۷ بند، من جمله ستاد امر به معروف و نهی از منكر، در موارد بیان شده، حكم قانونی را انجام نداده، ناقص انجام داده و یا با وجود وظیفه قانونی در خصوص گزارش به ستاد و یا در پاسخ به استعلام كمیسیون فرهنگی، گزارشی از اجرا به كمیسیون نمایش نكرده اند و بدین ترتیب كمیسیون شمول موارد مذكور در صدر ماده ۲۳۶ بخشنامه داخلی مجلس برای این دستگاه ها را وارد می داند.
احمد مازنی رئیس كمیسیون فرهنگی
منبع:

1398/03/04
21:51:33
5.0 / 5
4012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس