فخرالذاكرین گیلان در گفت وگو با عطر حرم؛

مداحان باید با هوشیاری راویان مكتب ثارالله باشند

مداحان باید با هوشیاری راویان مكتب ثارالله باشند عطر حرم: مداحان باید هوشیار باشند برای اینكه بعنوان راویان مكتب حسینی رسالت بسیار سنگینی بر عهده آنان است، آنهایی كه می خواهند با فریب و اجبار مردم را وادار به گریه كنند، در حق امام حسین(ع) ظلم می كنند برای اینكه دروغ بستن به دستگاه امام حسین(ع) گناه كبیره است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، با فرارسیدن ماه عزای سالار و سرور شهیدان اباعبدالله(ع) شاهد رونق مجالس روضه و نوحه خوانی هستیم و همواره انتخاب اشعار و محتوا در عزاداری ها نقش محوری دارد.
می توان گفت «خلوص نیت»، «حضور قلب» و «آشنایی با سیره اهل بیت(ع)» در كلام مداح از مواردی است كه مجالس نوحه خوانی را رونق می بخشد كه مقام معظم رهبری هم در این راستا تاكید فرموده اند: "كار مداح، استفاده از هنر برای بیان حقیقت است. خود این ایستادن، با صدای خوش و با آهنگ زیبا شعری را خواندن - هم شعر هنر است، هم آهنگ هنر است، هم صدا هنر است – با چندین هنر، انسان یك حقیقتی را بیان كند، می تواند تاثیر مضاعفی در ذهن مستمع و حاضر در مجلس و مخاطب شما بگذارد؛ این خیلی نعمت بزرگی است، خیلی فرصت بزرگی است.( 23 اردیبهشت 1391)".
«حاج اسماعیل گوهری» ذاكر اهل بیت(ع) است كه از خانواده ای مقید و پدری روحانی رشد یافته كه 63 سال سن دارد و بیشتر از 45 سال از عمرش را نوحه خوان مجالس اباعبدالله(ع) بوده و الان هم بعنوان پیرغلام، ذكر و مدح اهل بیت(ع) را برای عزادارن و جوانان حسینی بازگو می كند.
وی به «فخرالذاكرین گیلان» شهره است و در مجالسی كه مداحی می كند علاوه بر ذكر اهل بیت(س)، درس اخلاق می دهد؛ اگر این شب ها گذرتان به «مكتب حسنی» و «مكتب قرآن محمدی» رشت بیافتد، از مدح این پیرغلام حسینی بهره مند می شوید.
این ذاكر اهل بیت(ع) در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گیلان با تاكید بر آداب مداحی برای اباعبدالله(ع)، اظهار نمود: اگر در مداحی صرفا نام امام حسین(ع) را یدك بكشیم كه فایده ای ندارد و ظاهری است، مداحی باید در دل و جان انسان بنشیند برای اینكه ذكر حسینی كه صرفا شعاری باشد و شعوری نباشد، كارآمد نیست.
وی با اشاره به اینكه یك مداحی زمانی موثر خواهد بود كه ذاكر حضرت ابا عبدالله(ع) با بینش و مطالعه عمیق در مجلس حضور یابد، اضافه كرد: متاسفانه امروزه شاهد می باشیم بعضی از مداحی های ما فاقد محتوا و صرفا از روی تقلید هستند كه این نوع مداحی ماندگاری و اثری ندارد.
حاج اسماعیل گوهری درباب خاصیت های یك مداح برجسته می گوید: مداح باید مطالعه داشته باشد، شعر خوب بخواند، مجلس شناس باشد و بداند هدف از مكتب امام حسین(ع) چه بوده برای اینكه در غیر اینصورت امكان دارد چند صباحی مجلس گردان باشد اما در نهایت از خاطر محو می شود.
فخرالذاكرین گیلان اشاره كرد: مداحی باید همراه با حضور قلب و خلوص نیت باشد، یك مداح باید با آگاهی و وضو در مجلس حاضر شود برای اینكه نام حسین(ع) مشتق نام خداوند تبارك تعالی است كه توفیق یافته تا مدح اهل بیت(ع) را بازگو كند.
وی افزود: مداحان باید هوشیار باشند برای اینكه بعنوان راویان مكتب حسینی رسالت بسیار سنگینی بر عهده آنان است، آنهایی كه می خواهند با فریب و اجبار مردم را وادار به گریه كنند، در حق امام حسین(ع) ظلم می كنند برای اینكه دروغ بستن به دستگاه امام حسین(ع) گناه كبیره است.
این ذاكر اهل بیت(ع) اشاره كرد: مداحان راویان قیام و مكتب امام حسین(ع) برای نسل های آینده هستند، پس باید بنابر رسالت و مخاطبانی كه دارند مدحی در شأن اباعبدالله(ع) برگزینند.
گوهری خطاب به جوانانی كه وارد عرصه مداحی شده اند، سفارش كرد تا همواره مطالعه و شناخت كافی از مكتب اهل بیت(ع) كسب كنند و بتوانند به نحو شایسته قیام امام حسین(ع) را به مردم بشناسانند.
فخرالذاكرین گیلان اشاره كرد: مداحان و ذاكران اهل بیت(ع) مواظب كردار خود باشند، چون وقتی می گوییم «یا حسین(ع)» باید توجه مان به مقام ایشان باشد برای اینكه یك فرد معمولی نیست و ثارالله ست پس واجب است كه احترام خون خدا را داشته باشیم تا مبادا دشمن از این مجالس سوژه بگیرد. باید بدانیم هدف از قیام امام حسین(ع) اقامه نماز و فریضه امر به معروف و نهی از منكر بوده و بتوانیم در این راستا ذكر و مدح بگوییم.
وی افزود: با عنایت به شور و اشتیاق جوانان به مداحی، بهتر است اساتید این عرصه همواره در پرورش مداحان متخصص دقت نظر بیشتری داشته باشند برای اینكه علاوه بر محتوای مدح و نوحه ای كه ارائه می كنند كردار، رفتار و مكتب این قشر همواره برای جوانان جامعه الگوست.
گزارش از محدثه مهدوی – خبرنگار ایسنا منطقه گیلان
منبع:

1398/06/10
13:23:08
5.0 / 5
4732
تگهای خبر: امام , دستگاه , دین , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس