خطر تعطیلی همیشگی در كمین مساجد آلمان

خطر تعطیلی همیشگی در كمین مساجد آلمان عطر حرم: بنظر می رسد كه بحران كرونا سبب شده تا كمبودها و نقایص موجود در مساجد، نمایان شوند و اگر این مشكلات به زودی حل نشود، می تواند منجر به تعطیلی همیشگی مساجد آلمان شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، به نقل از بخش پژوهش های رایزنی فرهنگی ایران درآلمان مدتی است که محدودیت های به وجود آمده برای مقابله با ویروس کرونا در آلمان کاهش یافته و مراکز مذهبی نیز باردیگر کار خودرا از سر گرفته اند. این در شرایطی است که خیلی از مسلمانان برای بازگشایی مساجد با مشکلات مختلفی روبرو شده اند و حتی بعضی از مساجد آلمان در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند. به نظر می آید که بحران کرونا سبب شده تا کمبودها و نقایص موجود در مساجد، نمایان شوند. هادی آواد، نویسنده سایت offenkundiges، در گزارشی مفصل به مشکلات موجود مسلمانان و مساجد آلمان پرداخته است. به اعتقاد او، اگر این مشکلات به زودی حل نشود، می تواند منجر به تعطیلی همیشگی مساجد آلمان شود. آنچه در ادامه می خوانید ترجمه بخش هایی از این گزارش است: بعد از آنکه بحران کرونا، هفته ها مراکز مذهبی در سراسر جهان را به تعطیلی کشانده بود، حالا این مراکز در خیلی از نقاط جهان، درهای خودرا به روی عبادت کنندگان باز کرده اند. این درحالی است که مسئولان مساجد آلمان هم اکنون با مشکلات مختلفی روبرو شده اند. اگر این مشکلات و نقایص به زودی برطرف نشوند، در آینده شاهد تعطیلی بیشتر مساجد آلمان خواهیم بود.
مشکلات مالی
بزرگ ترین معضل مساجد آلمان، مشکلات مالی است. مسئولان مساجد، بخش اصلی مخارج خودرا بوسیله کمک های مالی در نمازهای جمعه تامین می کنند. در نتیجه، تعطیلی مساجد در بحبوحه شیوع بیماری کرونا، باعث شده که خیلی از آنها با مشکلات شدید مالی روبرو شوند. البته این تنها مشکل کشور آلمان نیست. در بیشتر کشورهای اروپایی، مساجد در طول این مدت با مشکلات مختلف روبرو شده اند. حتی در اتریش، کشور همسایه آلمان نیز، یک سوم انجمن های مساجد اعلام نموده اند که در حال تعطیلی هستند. در این میان، خیلی از خود می پرسند که چگونه می توان مشکل مالی مساجد را برطرف کرد؟ برخی نیز از خود سوال می کنند که چرا مسئولان مساجد نتوانسته اند، در این سال ها به جز نماز جمعه و رویدادهای مختلف، راه دیگری برای تامین بودجه پیدا کنند؟
شکی نیست که ما باید راه دیگری برای تامین بودجه مساجد پیدا نماییم. تا زمانی که بودجه مساجد تنها بوسیله کمک های مالی نماز جمعه، روز عاشورا و اعیاد مختلف تامین شود، خطر تعطیلی انجمن هایی اسلامی و مساجد نیز وجود دارد. کارشناسان امور مذهبی در آلمان معتقدند که مساجد مانند کلیساها باید از حق عضویت برای تامین بخش اصلی بودجه خود استفاده کنند. البته ما باید در کنار حق عضویت، کمک های مالی نمازگزاران را نیز حفظ نماییم. تنها در این صورت می توانیم مساجد و مراکز مذهبی خودرا توسعه دهیم. طبیعی است که ایجاد حق عضویت در مساجد با مخالفت های زیادی نیز روبرو خواهد شد، اما امامان مساجد می توانند در خطبه های نماز جمعه مشکلات موجود را با اعضا در بین بگذراند و چاره برون رفت از تعطیلی این مراکز را مطرح کنند. به خصوص حالا که همه ما شاهد تعطیلی خیلی از مساجد در اروپا هستیم، محافظه کاران نیز بهتر می توانند، خودرا با اصلاحات در مساجد تطابق دهند. علاوه بر این، ساختمان بیشتر مساجد آلمان اجاره ای است و مسئولان مساجد در سال های اخیر برای تامین هزینه های اجاره با مشکلات زیادی روبرو بوده اند. از ین جهت، به نظر می آید که اعضای انجمن های اسلامی باید راهی برای خرید زمین و ساخت مساجد نیز پیدا کنند.
اختلافات میان مسئولان و اعضای مساجد
پیش از آنکه بحران کرونا، مراکز مذهبی در آلمان را به تعطیلی بکشاند، خبرهای زیادی درباره اختلاف مسئولان و اعضای مساجد در آلمان به گوش می رسید. بیشتر آنها بر سر باز یا بسته بودن مساجد در دوران کرونا با یکدیگر اختلاف داشتند و هیچ یک حاضر نبودند نظر دیگری را بپذیرند. البته این اختلافات تنها به دوران کرونا ختم نمی گردد. قبل از آن نیز در بیشتر مساجد و انجمن های اسلامی، اختلافات مشکل ساز دیده می شد. این در شرایطی است که اختلاف میان هیأت مدیره و اعضای یک مرکز مذهبی می تواند سبب فروپاشی آن شود. البته این را هم نباید از یاد برد که بحران کرونا و تعطیلی مساجد سبب شد تا میان هیأت مدیره و اعضای مساجد همبستگی ایجاد شود. در واقع، ترس از تعطیلی مساجد سبب شد تا همه اعضا در کنار یکدیگر برای حل مشکلات موجود تلاش کنند. ما نیاز داریم تا این همبستگی را حتی در دوران پساکرونا نیز حفظ نماییم. هرج و مرج و تفرقه میان اعضای هر سازمانی می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد و سبب فروپاشی آن شود. بدین سبب حفظ همبستگی میان مسئولان و اعضای مساجد باید به اولویت همه مسلمانان بدل شود.
واکنش دیرهنگام به حوادث
در سال های اخیر، گروه های راست افراطی بدون هیچ گونه نگرانی به مسلمانان و مساجد در آلمان حمله می کنند. گزارش های جدید اداره آمار فدرال حتی نشان داده است که تعداد این حملات افزایش داشته است. اسلام هراسی و حملات نژادپرستانه در بعضی ایالت ها سبب شده که گروهی از اعضای مساجد، حتی از شرکت در نمازهای جماعت نیز بترسند. در این میان، سیاستمداران آلمانی واکنش زیادی به افزایش این حملات نشان نمی دهند. به نظر می آید که این رفتار در آلمان طبیعی است. چونکه اعضای خیلی از انجمن های اسلامی آلمان نیز خیلی دیر نسبت به حملات نژادپرستانه به مسلمانان و مساجد در سراسر جهان واکنش نشان می دهند. آنها معمولاً در مقابل ظلم به سایر مسلمانان جهان سکوت می کنند. در صورتیکه برمبنای دستورات اسلامی، مسلمانان باید همیشه از حال یکدیگر مطلع باشند و در مقابل حوادث مختلف از یکدیگر محافظت کنند. از نگاه اسلام، بی تفاوتی مسلمانان نسبت به یکدیگر، موجب ایجاد تفرقه میان آنها می شود و در نهایت به ضرر تمام مسلمانان تمام خواهد شد. به نظر می آید این دقیقاً همان اتفاقی است که برای اعضای مساجد آلمان نیز افتاده است. خیلی از آنها، تابحال در مقابل حملات پیش آمده به مساجد و انجمن های اسلامی سایر کشورها واکنش شدیدی نشان نداده اند. این امر باعث شده که خیلی از مساجد و انجمن های اسلامی در آلمان در موضع ضعف قرار گیرند و گروه های نژادپرست به آسانی به آنها حمله کنند. این فشارها می تواند در آینده، مساجد و مسلمانان را در شرایط سخت تری قرار دهد و حتی موجب تعطیلی مساجد شود.
فقدان آموزش جوانان
توسعه کار مساجد و انجمن های اسلامی در هر کشوری با آموزش جوانان، ارتباط مستقیم دارد. این در شرایطی است که خیلی از مساجد در آلمان، انگیزه ای برای سرمایه گذاری در حوزه آموزش جوانان ندارند. در بحبوحه بحران کرونا، تنها مساجدی که بر روی جوانان سرمایه گزاری نموده بودند، توانستند به فعالیت خود ادامه دهند. در آن زمان، جوانان با اطلاعاتی که از شبکه های اجتماعی و اینترنت داشتند، توانستند راه هایی برای ارتباط میان اعضا و همین طور برگزاری دعا و نماز به صورت آنلاین ایجاد کنند. به نظر می آید در دوران پساکرونا، همه مساجد باید آموزش جوانان را جدی بگیرند. در این راستا، مسئولان مساجد باید زبان آلمانی را فرا گیرند و با شیوه ارتباط گیری با جوانان نیز آشنا گردند. آنها همین طور باید احساسات، افکار و نیازهای جوانان را بشناسند و بتوانند جوانان را به سمت خود جذب کنند.
بی کفایتی سازمان های بزرگ اسلامی
اینکه برخی از مساجد آلمان در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند، بی گمان نشان دهنده بی کفایتی سازمان های بزرگ اسلامی است. آنها باید با تمام مساجد زیرمجموعه خود ارتباط داشته باشند و از آنها حمایت کنند. این در شرایطی است که تعداد زیادی از سازمان های بزرگ اسلامی در آلمان حتی از تعطیلی طولانی مدت مساجد در دوران کرونا نیز حمایت کردند. در شرایطی که مسئولان کلیساهای مسیحی در آلمان به تعطیلی اماکن مذهبی در این کشور انتقاد داشتند، رؤسای چند سازمان بزرگ اسلامی در آلمان اعلام نموده بودند که از تعطیلی مساجد استقبال می کنند. این رفتار مسئولان سازمان های بزرگ اسلامی موجب شد تا صدای گروه های کوچک شنیده نشود. البته این اتفاق تنها به دوران کرونا محدود نمی گردد. متأسفانه مسئولان دولت های ایالتی همیشه نظر رؤسای سازمان های بزرگ اسلامی را بعنوان نظر تمام مسلمانان آلمان در نظر می گیرند. این امر باعث شده که در سال های اخیر، مسلمانان ناراضی به صورت مستقل دست به راه اندازی انجمن های کوچک بزنند و از زیر مجموعه سازمان های بزرگ اسلامی بیرون بروند. این اتفاقات در خیلی از موارد موجب تفرقه میان گروه های اسلامی شده است و باید برای آن چاره ای پیدا کرد.
ناآگاهی
همه می دانیم که رسانه های آلمان و خیلی از نویسندگان وابسته به گروه های راست افراطی، حقایق را به نفع خود تغییر می دهند. در این میان، متأسفانه خیلی از مسلمانان در آلمان تحت تأثیر نوشته های آنها قرار می گیرند و حتی اخبار دروغین درباره گروه ها و کشورهای اسلامی نیز باور می کنند. بی گمان این اتفاق دلیلهای زیادی دارد، اما نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی دلیل اصلی پذیرش کورکورانه در بین مسلمانان است. این در شرایطی است که مساجد می توانند در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به اعضای خود نقش مهمی ایفا کنند. اما متأسفانه مسئولان مساجد در آلمان چندان بر روی آگاه سازی اعضای خود کار نمی کنند. آنها باید جوانان و اعضای خودرا تشویق نمی کنند تا بجای پذیرش هر اظهارنظری، بر روی آن تأمل کنند. اگر آگاه سازی در مساجد صورت نگیرد و مسلمانان هر دروغی را بعنوان حقیقت بپذیرند، مشکلات زیادی ایجاد می شود. در این شرایط، گروه های مخالف اسلام به آسانی می توانند در بین مسلمانان ناآگاه نفوذ کنند و اندیشه های خودرا به آنها انتقال دهند.
رفع مشکلات و نقایص
همان طور که قبل تر گفته شد، بحران کرونا به مسلمانان آلمان نشان داد که مساجد این کشور با چه مشکلات و نقایصی روبرو هستند. اگر این مشکلات به زودی حل نشود، می تواند منجر به تعطیلی بیشتر مساجد آلمان شوند. از ین جهت، انجمن ها و سازمان های اسلامی باید با شناخت نقاط ضعف و مشکلات، در رفع آنها بکوشند و تلاش کنند تا مساجد این کشور را از بن بست پیش آمده خارج کنند. تنها در این صورت می توان به توسعه مساجد در آلمان امیدوار بود.


منبع:

1399/03/20
14:59:34
5.0 / 5
2937
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس