با ترجمه حسین حسنی؛

كتاب مطالعات فرهنگی بدن منتشر گردید

كتاب مطالعات فرهنگی بدن منتشر گردید كتاب مطالعات فرهنگی بدن نوشته نایل ریچاردسون و آدام لاكس، با ترجمه حسین حسنی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، ازسوی انتشار نیو و با همكاری نشر معیار علم منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، این کتاب به منزله درآمدی مقدماتی بر عمده ترین بحث های کلیدی در دوران معاصر درباره مطالعات بدن است. تصویر بدن در رسانه ها، سایبورگ ها و بدن های مجازی آنلاین، مقاومت و منازع قدرت بر اساس بدن، سالمندی، جراحی زیبایی، ساخت بدن در ورزش و تغییر ظاهر بدن همچون موضوعات محوری در این کتاب است. این کتاب شامل یک پیشگفتار و شش فصل است و واژه نامه ای نیز که مهمترین اصطلاحات مرتبط در آن تعریف شده، به انتهای کتاب افزوده شده است.
همانطور که ریچادرسون و لاکس در کتاب خود اشاره کرده اند، یکی از موضوعات محوری در فرهنگ معاصر بدن است. رسانه های گوناگون همچون تلویزیون بطور دائم آکنده از برنامه هایی است که هدف آنها بهبود ظاهر و افزایش کارایی بدن است. انواع گوناگون برنامه های بازآرایی بدن که از تلویزیون و رسانه های دیگر پخش می شوند به افراد می گویند که بدن آنها چگونه باید عمل کند و چگونه باید به نظر برسد. شیوه پوشیدن لباس، میزان وزن ایده آل، نحوه گذران اوقات فراغت و حتی نحوه پیر شدن بوسیله رسانه ها به افراد آموزش داده می شود.
یکی از بحث های کلیدی در فصل اول کتاب دوآلیسم دکارتی است که طی آن همیشه بین سر / ذهن و بدن تمایز وجود داشته است. گرچه سر منبع اندیشه و خرد است اما بدن همیشه با احساسات سرکش و افراطی مرتبط می شود و این دوآلیسم در همه گفتمان ها از پزشکی، حقوق و دین گرفته تا بازنمایی های ادبی و هنری به کار می رود. به همین سبب همیشه این ایده مطرح بوده است که برای انسان بودن، بدن باید سرکوب و تأدیب شود. این دیدگاه مبنای همه آئین های مدنی است که فرهنگ ها آنها را باارزش تلقی می کنند.
محور فصل دوم کتاب همنوایی و مقاومت بر اساس بدن است. در این فصل با تاکید بر نظریات میشل فوکو در مورد نحوه معنادار شدن بدن در گفتمان های قدرت و تأثیرپذیری این گفتمان ها از مسائل جنسیت، طبقه و نژاد مورد بحث قرار می گیرد. به اعتقاد فوکو بدن مستقیماً در میدان سیاسی درگیر است و روابط قدرت بوسیله گردنگیر به عملکرد پذیرفته با بدن سروکار دارند. گرچه شاید فرهنگ همنوایی با برخی گفتمان ها را الزامی بداند اما همیشه امکان مقاومت وجود دارد و وقتی مقاومت آغاز شود، تقریباً همیشه با بدن شروع می شود.
در فصل سوم کتاب تجارت چندین میلیارد دلاری صنعت زیبایی مورد بحث قرار می گیرد. طی دوران اخیر نگرانی در مورد زیبا شدن به نحو فاحشی افزایش یافته است. نائومی ولف می گوید حالا زیبایی به منزله دغدغه اصلی به زنان فروخته می شود. در این فصل درباره لاغری و رژیم غذایی بحث می شود و طی آن این مساله مورد توجه قرار می گیرد که چرا این تلقی به وجود آمده است که بدن زنانه همیشه باید کامل باشد. یک بحث کلیدی دیگر در این فصل سالمندی است. در اینجا بحث می شود که سالمندی فقط امری زیست شناختی نیست بلکه فرهنگی نیز هست. گرچه بدن ها از نظر زیستی مسن می شوند اما نحوه شناسایی آن بسته به فرهنگ های مختلف است و از عواملی همانند جنسیت، سکسوالیته، نژاد و طبقه نشأت می گیرد.
در فصل چهارم در مورد بدن های عجیب الخلقه بحث می شود که روی دیگر سکه زیباگرایی است. در این بخش نمایشهای تاریخی بدنهای عجیب الخلقه مورد بحث قرار می گیرد که برخلاف اصول بدن آرمانی قرار دارند و از آن پیروی نمی کنند. در این فصل سیاستهای تصویرگری از عجیب الخلقه سازی در فرهنگ معاصر مورد کاوش قرار می گیرد. همین طور در این فصل بعنوان نمونه بعضی از برنامه های تلویزیونی همانند بدنهای شرم آور تا عمل فرهنگی بدنسازی افراطی و رقابتی تحلیل شده اند.
در فصل پنجم برخی کردارهای در رابطه با تغییر بدن از قبیل خالکوبی، تیغ زنی به پوست بدن، سوراخ کاری و بدنسازی مورد توجه قرار گرفته است. در این فصل بحث می شود که همه انسان ها به شکلی بدنساز هستند؛ به این معنا که همه آنها در پروژه های گوناگون بدن درگیر هستند و بدن هایشان را برای همنوایی با معیارهای هژمونیک می سازند. اما بدن هایی هم وجود دارند که در مقابل هژمونی فرهنگی مقاومت می کنند. در این فصل کنشهای مقاومت با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار می گیرد.
موضوع اصلی فصل ششم کتاب سایبورگ ها هستند. مطالعات بدن بیش از پیش به رابطه بین انسان و ماشین توجه نشان میدهد. سایبورگها تمایز بین انسان و ناانسان را به شکل فزاینده محو می کنند. در این فصل از کتاب اهداف متفاوتی دنبال می شود. همچون تمایز میان مقوله های مختلف ربات، اندروید و سایبورگ که غالباً درکی مغشوشی از آنها وجود دارد. هدف دیگر این فصل، بحث درباره بازنمایی های آرمان شهری و کابوس شهری از سایبورگ در رسانه ها و در فضای سایبر واقعی بوسیله فیسبوک و زندگی دوم و مواردی از این قبیل است.
حوزه پژوهشی مطالعات بدن یکی از حوزه های جذاب در بحث های دانشگاهی دوران معاصر است. این حوزه با رشته های گوناگون همچون مطالعات فیلم و مطالعات رسانه و جامعه شناسی گرفته تا مطالعات ورزش و فرهنگ دیداری و تاریخ هنر و مطالعات جنسیت پیوند خورده است. بدین جهت مطالعه این کتاب برای پژوهشگران، دانشجویان و مدرسان این حوزه ها می تواند سودمند باشد.

1399/03/30
21:47:46
5.0 / 5
2868
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , پزشك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس