بچه های محروم جنوب تهران عیدغدیر را با نان و كباب داغ نذری تجربه می كنند؛

بوی عیدی، بوی نون، بوی كباب و ریحون

بوی عیدی، بوی نون، بوی كباب و ریحون به گزارش عطر حرم در عید غدیر هم نمك خاطره ای به یاد ماندنی را در دل و ذهن بچه های مناطق محروم جنوب تهران ثبت می كند. بوی نان و كباب در خانه هایشان پیچیده و صدای خنده و شادمانی از اتاقك هایشان بیرون می آید.


دریافت 11 MB خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: شما هم وقتی در ظرف های نذری را باز می کنید انتظار دیدن چلو خورشت را دارید؟ حالا می خواهد این خورشت، قیمه و قورمه باشد یا گوشت و مرغ! اما در هر صورت، دیدن یک پرس کوبیده با نان سنگک و دورچین های معروفش، در ظرف های نذری کمی دور از انتظار است! این مدل نذری برای خودش حکایتی دارد؛ اینکه حکایت چیست و چه شد که هم نمکی ها تصمیم گرفتند، غذای نذری را به این شکل و سیاق و با این عطر و بو پخش کنند را محمدرضا مشهدی این طور تعریف می کند: «از آنجایی که کباب بو دارد و بچه ها دلشان می خواهد، تصمیم گرفتیم تا سال جاری هم مثل سال قبل در مناطق محروم منقل به پا نماییم و بساط کباب راه بیندازیم؛ البته فرق سال جاری با سال قبل در این است که به جهت اینکه طعم کباب بیشتر ملموس باشد و کباب کوبیده بعنوان غذای سنتی ایرانی همان حال و هوای خودش را داشته باشد، در کنار منقل کباب، تنور هم قرار می دهیم تا نان سنگک تازه دستشان بدهیم و با دورچین های معروف کباب کوبیده مثل ریحان و گوجه و پیاز حال و هوای کبابی ها را تداعی نماییم.»

محمدرضا مشهدی مدیر مجموعه خیریه هم نمک است؛ خیریه ای که حدود ۱۸ ماه است از تیمی ۱۰ نفره شکل گرفته، تیمی که هر کدامشان کسب و کار دیگری دارند و هم نمک را به نیت کار خیر راه اندازی کرده اند.
علت و انگیزه شکل گیری هم نمک برای همه ما آشناست. همه و همه بارها آنرا تجربه کرده ایم و حتما ناراحت هم شده ایم! اما تیم هم نمک این داستان غمدار را به شکلی مفید جهت دادند. حالا این داستان مشترک چیست؟
داستان از جایی آغاز می شود که محمدرضا مشهدی هم مثل ما در هر مجلس عروسی، دورریز غذاهای دست نخورده و خوش رنگ و عطر را می دید و حرص می خورد؛ همان غذاهایی که یا خوراک طیور می شد یا در سطل های زباله رها می شد! غذاهایی که بسیاری از نیازمندان آرزوی طعم چشیدنش را دارند! از همان جا بود که جرقه تشکیل تیمی برای جمع آوری دورریز غذای مجالس در ذهنش زده شد و با چند نفر از همفکرانِ مثل خودش این پویش را به راه انداختند. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4
در جریان کارهای هم نمک از ابتدا تا الان، اتفاقات بسیار زیادی افتاد؛ یکی از آنها بحث نذورات مردم بود و همین نذرها خیلی جاها مصرف شد، مثل جریان سیل آق قلا و سیستان و بلوچستان و زهکلوت، خدمات رسانی به روستای جازموریان در جنوب کرمان، تأمین مواد ضدعفونی معابر در روزهای کرونا، بسته های ارزاق، توزیع ماسک و اقلام ضدعفونی در بیمارستان ها و خیلی کارهای دیگر… و کاری که الان دو سال پشت سر هم، تیم هم نمک همراه با فالورهای صفحه اینستاگرامش که هم به صورت مالی است و هم به صورت فیزیکی، را از چند روز مانده به عید غدیر درگیر خود کرده، همین مبحث نذر غدیر با عنوان "نان داغ، کباب داغ" است.
مشهدی می گوید: «پارسال در روستایی نزدیک کهریزک بساط کباب به پا شد و ۴۰۰۰ پرس کباب کوبیده بین نیازمندان توزیع شد، سال جاری هم بر مبنای آماری که گرفته شد، ۶۰۰۰ پرس تدارک دیدیم. در کنار غذا حدود ۹۶۰ بسته معیشتی هم آماده شده که بین خانوارها توزیع می شود.»
تیم هم نمک از حدود ۵، ۶ روز پیش از عید غدیر درگیر تدارکات "نان داغ، کباب داغ" است؛ از خرید دام که شامل یک گوساله و ۷ رأس گوسفند می شود و ذبح آنها در روز سه شنبه و چهارشنبه و آماده کردن گوشت گرفته تا به سیخ کشیدن و انتقال به چند روستای اطراف ورامین و شهریار برای عمل طبخ در روز عید غدیر!

خوش فکری و نظم؛ در اولویت کارهای هم نمک
البته آنها همه چیز را حساب شده و سنجیده پیش می برند. تیم آمار هم نمک کارشان این است که از چند روز قبل، آمار نیازمندان منطقه را می گیرد و به تعدادشان بین آنها بُن توزیع می نماید، تا در روز نذری هر فرد با عرضه بُن، نذری را تحویل بگیرد؛ با این کار هم نظم مراسم به خوبی رعایت می شود و هم به همه نیازمندان نذری می رسد.
آنها یک خوش فکری بزرگ دیگر هم دارند. خانواده ها با ظرف و قابلمه خودشان برای تحویل، پای بساط کباب حاضر می شوند تا هم حس و حال طعم کباب در ظرف های خودشان بیشتر شود و هم جلوی تولید زباله به خاطر ظرف های یکبار مصرفی که به محیط زیست برمی گردد، گرفته شود.
دنبال کننده های صفحه اینستاگرام هم نمک، حدود ۴۱۰۰۰ نفر هستند که از این تعداد ۲۱۰۰۰ نفر پای کار هستند؛ هم به صورت مالی کمک می کنند و هم در مرحله به مرحله، کنار تیم هستند که این کار سبب می شود هم اعتمادشان بیشتر جلب شود و هم در تمام کارها سهیم می شوند.
مشهدی می گوید: «شاید اگر کسی چند بار با نیازمندان برخورد داشته باشد و مشکلاتشان را ببیند، پس از مدتی برایش عادی شود، اما ما با گذشت این یکی دو سال فعالیت بین نیازمندان هنوز هم با دیدن صحنه هایی، تحت تاثیر قرار می گیریم و تلاشمان را بیشتر می کنیم؛ مصداق آن همین زمانی است که دوستان من در تیم می گذارند؛ اول قرار بود روزی ۳ ساعت از وقتمان را در روز صرف هم نمک نماییم ولی روزهای پی در پی شده که ۱۶ ساعت از شبانه روز را درگیر کارهای هم نمک هستیم! البته تاثیر معنوی اش را در زندگی بارها حس کرده ایم.»
بدون شک حس تجربه کردن پخش غذای نذری با این شرایط، خیلی متفاوت می باشد و همان گونه که از فیلم های سال قبل و چهره بچه ها هم دیده می شود، تجربه این حس برای آنها هم متفاوت بوده.
خوبی دیگرش این است که در دل و ذهن بچه ها عید غدیر با یک خاطره شیرین ثبت می شود، روزی که بوی نان و کباب در خانه هایشان پیچیده بود و صدای خنده و شادمانی از اتاقک هایشان بلند می شد. اگر مقرر است که تغذیه عید غدیر ثواب داشته باشد، چه کار خیری بهتر از اینکه غذایی خوب، محترمانه، به دست کسانی برسد که از لحاظ اقتصادی دستشان به جایی بند نیست؟

1399/05/17
13:31:45
5.0 / 5
2472
تگهای خبر: خدمات , خرید , عطر , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس