کتاب سیری در اسرار فرشتگان به چاپ دوم رسید

کتاب سیری در اسرار فرشتگان به چاپ دوم رسید به گزارش عطر حرم، چاپ دوم کتاب سیری در اسرار فرشتگان (با نگاهی قرآنی و عرفانی) اثر محمد زمان رستمی و طاهره آل بویه منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کتاب «سیری در اسرار فرشتگان (با نگاهی قرآنی و عرفانی)» اثر محمد زمان رستمی و طاهره آل بویه است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۵۵۰ صفحه به چاپ دوم رسید.
فرشتگان واسطه میان خداوند و انسان اند و تدبیر امور وی را بر عهده دارند.
این کتاب با استناد به آیات قرآن و کتاب های تفسیر و عرفان گامی برای شناخت فرشتگان برداشته است و مراتب مختلف آفرینش و مسیر دستیابی انسان به کمالات ملکوتی را نشان داده است و دریچه های آشنایی با خداوند را می گشاید.
ساختار اثر
این کتاب در پنج فصل تألیف شده است؛ فصل اول با عنوان «ماهیت فرشتگان» به بررسی وجودات کمالی، وجودات دارای مراتب بیشمار و وجودات دارای مقام معلوم پرداخته، وجودات تدبیر کننده، وجودات واسطه اعطای کمالات و وجودات فاقد امکان تمرد را بیان کرده و وجودات دارای رسالت، وجودات دارای عروج و وجودات مرگ پذیر را مورد تاکید قرار داده است.
نویسنده در فصل دوم با عنوان «صفات فرشتگان» ضمن تشریح فرمایش حضرت امیر (ع) در رابطه با خلقت و صفات فرشتگان، بال فرشتگان، باز شدن بال فرشتگان برای طالب علم، عبادت فرشتگان، خوف فرشتگان، برتری فرشتگان بر انسان و نظریه برتری انسان بر همه فرشتگان را تبیین کرده و مجادله فرشتگان، علم فرشتگان به افعال بشر و حفظ و نگارش آن، نظم فرشتگان در تدبیر امور عالم و عروج فرشتگان در قیامت را به رشته تحریر درآورده است.
«اقسام فرشتگان» عنوان سومین فصل از کتاب حاضر است که در آن اقسام فرشتگان در دعای امام سجاد (ع)، مراتب فرشتگان از دیدگاه عبدالرحمان جامی و اقسام فرشتگان از نظر امام خمینی (ره) بیان شده، آشنایی تفصیلی با دسته های فرشتگان، فرشتگان مهیّمه و لوح محفوظ بررسی شده و عرش، حاملان عرش و روح شرح داده شده است. همینطور جبرئیل (ع)، میکائیل (ع)، اسرافیل (ع)، عزرائیل (ع) و رفائیل (ع)، فرشتگان بیت المأمور، هارُوتَ و مارُوتَ، فرشتگان نزول عذاب، نکیر و منکر، سائق و شهید، مالک، خازن دوزخ زبانیه، فرشته موکل بر آتش و خشونت و قدرت فرشتگان دوزخ از دیگر مباحث فصل سوم از این کتاب هستند.
فصل چهارم با عنوان «کارهای فرشتگان» به تبیین تسبیح فرشتگان، تکلم فرشتگان از راه وحی و انواع تکلم فرشتگان با اولیا پرداخته، فرشتگان و دمیدن روح، شفاعت فرشتگان و سلام فرشتگان را شرح داده، فرشتگان و لعنت بر کفار، فرشتگان و یاری مؤمنان، فرشتگان و پیشگیری از استراق سمع شیاطین و فرشتگان و ثبت و ضبط اعمال را مورد تاکید قرار داده و فرشتگان و ایجاد آرامش و سکینه، تمثل فرشتگان، نزول فرشتگان در شب قدر، فرشتگان و قبض روح و فرشتگان و دمیدن در صور را به نگارش درآورده است.
پنجمین و آخرین فصل از کتاب مذکور با عنوان «فرشتگان و خلافت انسان» به تشریح مباحثی همچون مطرح کردن مساله خلافت انسان، مصادیق خلیفه خداوند، ماهیت اسماً، اختصام فرشتگان، سجده فرشتگان بر آدم، علل سجده فرشتگان بر انسان و درس هایی از گفتگوی خدا با فرشتگان اختصاص دارد.
لوح محفوظ در سمت راست عرش و بر پیشانی اسرافیل
در یکی از روایات آمده است که لوح محفوظ دو طرف دارد؛ یک طرفش بر سمت راست عرش و بر پیشانی اسرافیل است و هر وقت خدای تعالی بخواهد وحی بفرستد، لوح را به پیشانی اسرافیل می زند و وی در لوح نظر می کند و آن چه را در لوح می بیند به جبرئیل وحی می کند. تعابیری که در این روایت به کار رفته هم از باب تشبیه معقول به محسوس است. این که لوح محفوظ دو طرف دارد به این معناست که لوح محفوظ از یک سوی، کمالات خویش را از سلسله مراتب بالاتر که قلم اوّل است، دریافت می کند و از طرفی، آن کمالات را به سلسله مراتب پایین تر (که فرشتگان عرش هستند) عرضه می کند. این که خدای متعال لوح را به پیشانی اسرافیل می زند، به این معناست که اسرافیل یکی از مجموعه فرشتگان لوح است و یا این که در جایگاهی پس از فرشتگان لوح قرار دارد و کمالات خویش را از ایشان دریافت می دارد. این روایت دلالت می کند که اسرافیل در جایگاهی برتر از جبرئیل قرار دارد.


منبع:

1403/04/15
18:06:49
5.0 / 5
137
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , عبادت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس